HamroClass Preloader

Токиодаги Олимпиадада иштирок этадиган Ўзбекистон терма жамоаси таркиби эълон қилинди

E'lonlar Olimpiya o'yinlari Yangiliklar

 

Токиодаги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон шарафини 71 нафар спортчи ҳимоя қилади. Ўзбекистонлик спортчилар 17 та спорт тури бўйича кураш олиб борадилар — энг кўп спортчилар бокс ва дзюдода (спортчиларнинг тўлиқ рўйхати ва иккинчи кун мусобақалар дастури).

 

Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Токиода бўлиб ўтадиган Ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этадиган спортчиларнинг якуний таркибини эълон қилди. Коронавирус пандемияси сабабли бир йилга қолдирилган мусобақа Япония пойтахтида 23 июлдан 8 августгача бўлиб ўтади.

МОҚ маълумотларига кўра, 2017 йилдан буён терма жамоа вакиллари спортнинг 17 тури бўйича 71 та лицензияни қўлга киритишди. Спортчиларнинг тўлиқ рўйхати:

Бокс (11 та):

  • -52 кг: Шаҳобиддин Зоиров
  • -57 кг: Миразизбек Мирзаҳалилов
  • -63 кг: Элнур Абдураимов
  • -69 кг: Бобоусмон Батуров
  • -75 кг: Фанат Қаҳрамонов
  • -81 кг: Дилшод Рўзметов
  • -91 кг: Санжар Турсунов
  • +91 кг: Баҳодир Жалолов
  • -51 кг: Турсуной Раҳимова
  • -60 кг: Райҳона Қодирова
  • -69 кг: Шаҳноза Юнусова

Эркин кураш (4 та):

  • -57 кг: Ғуломжон Абдуллаев
  • -74 кг: Бекзод Абдураҳмонов
  • -86 кг: Жавраил Шапиев
  • -97 кг: Магомед Ибрагимов

Юнон-рум кураши (4 та):

  • -60 кг: Элмурат Тасмурадов
  • -77 кг: Жалгасбай Бердимуратов
  • -87 кг: Рустам Ассакалов
  • -130 кг: Мўминжон Абдуллаев

Таэквондо (4 та):

  • -68 кг: Улуғбек Рашитов
  • -80 кг: Никита Рафалович
  • -67 кг: Нигора Турсунқулова
  • +67 кг: Светлана Осипова

Оғир атлетика (4 та):

  • -67 кг: Адҳамжон Эргашев
  • -109 кг: Акбар Жўраев
  • -55 кг: Муаттар Набиева
  • -76 кг: Кумушхон Файзуллаева

Қиличбозлик (3 та):

  • Шпага, аёллар: Малика Ҳакимова
  • Сабля, аёллар: Зайнаб Дайибекова
  • Сабля, эркаклар: Шерзод Мамутов

Енгил атлетика (7 та):

  • Баландликка сакраш, аёллар: Светлана Радзивил
  • Баландликка сакраш, аёллар: Сафина Садуллаева
  • Босқон улоқтириш, эркаклар: Суҳроб Хўжаев
  • Узунликка сакраш, аёллар: Даря Резниченко
  • Уч ҳатлаб сакраш, аёллар: Роксана Худоёрова
  • Уч ҳатлаб сакраш, эркаклар: Руслан Курбанов
  • Кўпкураш, аёллар, Екатерина Воронина

Дзюдо (11 та):

  • -60 кг: Шарофиддин Лутфиллаев
  • -66 кг: Сардор Нуриллаев
  • -73 кг: Ҳикматиллоҳ Тўраев
  • -81 кг: Шарофиддин Болтабоев
  • -90 кг: Давлат Бобонов
  • -100 кг: Муҳаммадкарим Хуррамов
  • +100 кг: Бекмурод Олтибоев
  • -52 кг: Диёра Келдиёрова
  • -63 кг: Фарангиз Ҳожиева
  • -70 кг: Гулноза Матниязова

Аралаш жамоавий мусобақа

 

Сузиш (2 та):

  • 100 м, эркин сузиш: Хуршиджон Турсунов
  • 100 м, брасс: Юлдуз Қўчқорова

Каноэда эшкак эшиш (4 та):

  • C-2 500 метр: Дилноза Раҳматова
  • C-2 500 метр: Нилуфар Зокирова
  • C-1 200 метр: Дилноза Раҳматова
  • C-1 200 метр: Нилуфар Зокирова

Академик эшкак эшиш (2 та):

  • ЛМХ2Х, 2000 метр: Собир Сафаралиев
  • ЛМХ2Х, 2000 метр: Шаҳбоз Холмирзаев

Спорт гимнастикаси (2та):

  • Яккалик дастур: Расулжон Абдураҳимов
  • Яккалик дастур: Оксана Чусовитина

Бадиий гимнастика (6 та):

  • Кўпкураш: Сабина Ташкенбаева
  • Гуруҳ машқи: Нилуфар Шомуродова
  • Гуруҳ машқи: Ксения Александрова
  • Гуруҳ машқи: Динара Равшанбекова
  • Гуруҳ машқи: Севара Сафоева
  • Гуруҳ машқи: Камола Ирназарова

Ўқ отиш спорти (2 та):

  • 10 м, милтиқ: Мухтасар Тоҳирова
  • 50 м, милтиқдан 3 ҳолатда: Мухтасар Тоҳирова

Велоспорт (2та):

  • Гуруҳ пойгаси, эркаклар: Муроджон Холмуродов
  • Гуруҳ пойгаси, аёллар: Олга Забелинская

Замонавий бешкураш (2та):

  • Яккалик, эркаклар: Александр Савкин
  • Яккалик, аёллар: Алисе Фахрутдинова

Теннис (1 та):

  • Яккалик, эркаклар: Денис Истомин

Дастур. Иккинчи кун (биринчи кун — очилиш маросими), 24 июль (Тошкент вақти билан)

Спорт тури Дисциплина Спортчи Мусобақа вақти
Қиличбозлик Эркаклар, сабля, яккалик дастур Шерзод Мамутов 04:00
Қиличбозлик Аёллар, шпага, яккалик дастур Малика Хакимова 04:00
Спорт гимнастикаси Эркаклар, кўп кураш, яккалик дастуар Расулжон Абдурахимов 06:00
Дзюдо Эркаклар, 60 кг Шарофиддин Лутфуллаев 06:30
Велопойга Эркаклар, шоссе, гуруҳли пойга Муроджон Холмуродов 07:00
Теннис Эркаклар, бир кишилик Денис Истомин 07:00
Академик эшкак эшиш Эркаклар, жуфтлик бўлиб Шахбоз Холмирзаев, Собир Сафаролиев 07:20
Бокс 57 кг Миразизбек Мирзахалилов 07:00−10:30
13:00−16:30
69 кг Бобоусмон Батуров
91 кг Санжар Турсунов
+91 кг Баходир Жалолов
69 кг Шахноза Юнусова
Сузиш Эркаклар, брасс, 100 м Владислав Мустафин 15:00

Ёзги Олимпия ўйинлари, жумладан ўзбекистонлик спортчиларнинг чиқишлари SportTV ва миллий телерадиокомпаниянинг бошқа каналларида намойиш этилади.

Fikr bildirish

Email manzilingiz chop etilmaydi.